SVUNG kutatócsoport: Ciklus mozgás workshop
-
STEREO MŰVHÁZ
[English Friendly!] Szabad mozgás workshop mindenről ami a méhünkből fakad. Kiabálunk, fetrengünk, bekuckózunk, segget rázunk, erősek vagyunk és törékenyek, lágyak és határozottak, gömbölyűek és élesek. Mit tanulhatunk a hormonhullámokból? Mi történik, ha a patriarchátus napi tesztoszteron-alapú ritmusa helyett az ösztrogén és progeszteron heteket ütemező ciklusára fókuszálunk? Praktikus, gyógyító mozdulat-skillek, elfogadó felfedezés és felszabadító táncgyakorlatok. Előzetes tánctudás nem szükséges. Érkezz kényelmes ruhában, amiben könnyen és szabadon tudsz mozogni. Ajánlott adomány: 500 - 2000 Ft vagy menstruációs higiénés termékek, amiket a közösségi mosodának közvetítünk. Részletek a Facebook eseményben.
Amnesty International Magyarország: Át a labirintuson! – élő társas a nemi sztereotípiák útvesztőjében
-
PINCE
Te is érezted már úgy, hogy a nemi sztereotípiák miatt folyamatosan akadályokba ütközöl az életed és a munkád során? Szembesültél már azzal, hogy haladnál előre az életben, az iskolában, a karrieredben, de mintha időről-időre újabb falak emelkednének köréd? Pont, mint egy labirintusban.
Ezeket a szakmai akadályokat szimbolizálja az üveglabirintus, kezdve a szocializációs folyamatoktól, tovább haladva a pályakezdésen és bértárgyaláson át, majd az előléptetéseken és a mindennapokban megjelenő szexizmuson keresztül, a fizetetlen otthoni munka egyenlőtlen elosztásával kiegészítve egészen a férfiak és nők között tátongó bér- és nyugdíjszakadékig. Az Auróra pincéje néhány órára igazi labirintussá válik, ahol az útkeresés során kérdésekkel és rejtvényekkel találod szembe magad. Az interaktív tudásbővítő játék egy nő életútját járja be a gyermekkori szocializációtól kezdve az oktatáson és pályaválasztáson át a munka világán keresztül egészen a nyugdíjas életszakaszig. Miután kijutottunk az útvesztőből, beszélgetünk a nők jogairól és a nemek közötti egyenlőség megvalósításának lehetőségeiről.
➡︎ A játékidő befejeztével a labirintusban felvillannak a neonfények és elindul a zene. CSAKazértis alakítsuk át ezt a teret, beszélgessünk egyenjogúságról és aktivizmusról.
Az érdeklődőknek bemutatjuk az Amnesty Magyarország nemek közötti egyenlőség programját és az ezzel a témával foglalkozó aktivista csoportunk munkáját is.
Az esemény ingyenes de kérjük regisztrálj itt: https://civicrm.amnesty.hu/civicrm/event/info?id=867&reset=1
➡︎ Át a labirintuson! - Élő társas: 16:00-20:00
➡︎ Elég volt az útvesztőből! - buli: 20:00-23:30
Az esemény a CSAK ezt az 1-et kértem! Feminista Fesztivál az Aurórában 2025 c. programsorozat része.
Esemény: https://fb.me/e/5V5THX8w0
További infók és programok: https://auroraonline.hu/csak-ezt-az-1-et-kertem.../
A programváltozás jogát fenntartjuk!
InSite Drama: Drámaóra a nők elleni erőszakról
-
NAGYTEREM
A családon belüli vagy a párok közötti erőszak magánügy?
A férfiak gyakrabban döntenek nők helyett, mint fordítva?
Ki mondhat könnyebben nemet a szexre?
Melyik nemnek kedvez korunk társadalma?
Mik a bántalmazó kapcsolat jelei?
Rengeteg kérdés merül fel a nemi alapú erőszak kapcsán, és sokat érinteni is fogunk ezen a
drámapedagógiai foglalkozáson. Fiktív történeten keresztül, szerepekbe bújva vizsgálunk
különböző nézőpontokat, hozunk döntéseket, felvetünk lehetséges végkimeneteleket.
A foglalkozást vezeti: Tollár Ivett, az InSite Drama képviseletében – magyar- és drámatanár
Az InSite Drama egyike volt annak a hat európai szervezetnek, amelyek az Antigoné projekt
keretében a nemi alapú erőszak kérdését dolgozták fel. Jelen foglalkozás alapját egy ebből a
projektből vett drámaóra adja, amelyet Bethlenfalvy Ádám írt.
A foglalkozás semmiféle drámás előképzettséget nem igényel. Beszélgetünk, játszunk, együtt
gondolkodunk. A foglalkozás interaktív, felnőtteknek szóló és bármilyen nem számára nyitott. Részletek és regisztráció a Facebook eseményben!
Puncstorta – Téli fagyi
-
KISTEREM
A Puncstorta célja, hogy feldolgozzuk a huszadik században élő baloldali nők életét, kapcsolatukat a párttal, kihívásaikat, ezeknek nehézségeiről és tanulságairól kezdeményezzünk diskurzust, mindezt tipikusan nőiesnek titulált művészeti ágak segítségével. Feltevésünk, hogy ezekből az életutakból napjainkban is sokat tanulhatunk, amennyiben megismerjük ezeket a történeteket.
A jelenlegi alkalmon fókusza a piacozás, ételkészítés lesz, és hogy milyen hagyománya és kultúrája volt ennek a 20. században, milyen szokásaink vannak ma, és hogy ezt hogyan lehet feminista kontextusból vizsgálni. A workshopon egy rövid ismertetőt követően a résztvevőkkel közösen konyharuhákat készítünk, különböző alternatív textilnyomó technikákkal (zöldség-gyümölcs nyomda, a piacokon található tárgyakkal-és tárgyakról készített nyomatok). A nyomtatáshoz textilfestéket használunk majd, így az elkészült konyharuhák vasalást követően mosógépbiztosak lesznek. A workshop célja hogy megnyissa a párbeszédet a témával kapcsolatban az alkotáson keresztül, és hogy mindenki egy számára kedves és fontos tárggyal térhessen haza.
A workshop során biztosítjuk az alapvető eszközöket, de szívesen látunk minden olyan tárgyat/zöldséget/eszközt amivel szívesen nyomtatnál a workshop során, ezzel is személyesebbé téve az alkotásodat!
Szeretettel várunk mindenkit!
Szabad Terek: Nők és női érdekképviselet a politikában
-
NAGYTEREM
Hallgassátok meg a Szabad Terek által szervezett kerekasztal-beszélgetést, amelyben női politikusokkal a nők politikában való érvényesüléséről, női érdekképviseletről, az esetleges hátráltató és/vagy könnyítő tényezőkről, valamint az aktuális magyarországi nőjogi helyzetről szóló kérdéseket járunk körbe. Mennyiben tudják munkájuk részeként vagy amellett képviselni a nők jogait, egyenjogúságát és érdekeit? Milyen a férfiak által dominált politikai közeg? Mennyiben befolyásolja egy nő bekerülését a politikai színtérre az a sokszor csak látszólagos cél, hogy magasabb legyen a nők aránya köztisztviselői és egyéb szerepkörökben?
Résztvevők:
Döme Zsuzsanna (Ferencváros, alpolgármester, MKKP)
Kohári Edit (Erzsébetváros, egyházügyi - és civil referens)
Orosz Anna (Országgyűlési képviselő, Újbuda, Momentum)
Udvarhelyi Tessza (Józsefváros, társadalompolitikáért és társadalmi kapcsolatokért felelős alpolgármester)
A Szabad Terek egy országos hálózat, amely olyan független kulturális tereket és civil szervezeteket fog össze és támogat, amelyek helyet biztosítanak a párbeszédre a válságban lévő emberi alapértékekről, az európai alapjogokról, aktuális társadalmi ügyekről; befogadó teret és platformot nyújtanak alternatív kulturális programok és a helyi kulturális közösségek számára.