NYITVA TARTÁS
Kedd és vasárnap 15-18 óra között
MI AZ A KLÍMAKERT?
A legtöbb közösségi kerttel ellentétben, amelyek élelmiszert termelnek, az Auróra Klímakertet úgy terveztük, hogy egy ehető “zseberdő” legyen. Nincsenek elkülönített parcellák, az egész terület egy rendszert alkot. A kertészeti ismeretek és az élelmiszerbiztonság rendkívül fontos klímaváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjából, ugyanakkor a mi projektünk célja az, hogy ténylegesen lelassítsa és enyhítse ezeket a változásokat. Hogyan? Úgy, hogy helyreállítjuk a természetes ökoszisztémát a város ezen kis szegletében.
Ahhoz, hogy ezt megvalósítsuk rengeteg komposztot készítünk és újrahasznosítjuk a városi hulladékot. Eszközeink, amikor csak lehet, őshonos, ehető, haszonnövények és gyógynövények. Legjobb szövetségeseink a talajbaktériumok, a gombák és a földigiliszták, nem is beszélve a madarakról, méhekről, pókokról és a bogarakról, akik követik őket. A permakultúra elvei szerint tervezünk, és számos regeneratív agrár-erdészeti technikát alkalmazunk, hogy a területet élő, önfenntartó mikroklímává alakítsuk.
Tapasztalati úton igyekszünk rájönni az egészséges talaj építésének titkára. Tudjuk, hogy minél több növényt termesztünk, annál több napenergiát hasznosíthatunk, és ezáltal több szerves szenet tudunk megkötni a talajban, amivel csökkenthetjük a légkörben lévő széndioxid mennyiségét. A talajban megkötött szerves szén a víz körforgását is segít helyreállítani, mert megtarja a vizet a talajban. Minél több esőt tudunk megtartani a rendszerben, annál többféleképpen használhatjuk fel a száraz időszakokban. Számtalan növény- és állatfajnak biztosítunk élőhelyet, mert a biológiai sokféleség növeli a rendszer természetes ellenállóképességét, így védelmet nyújt szélsőségekkel éghajlati változásokkal szemben.
Három év múlva a régi parkolónk teljesen önfenntartó, hűsítő zöldterület lesz a város szívében – egy élő, működő modell, ahol megoszthatjuk a termésünket, a komposztunkat, de legfőképpen mindazt a tudást és tapasztalatot, amit évek során szereztünk.a
KÖZÖSSÉGI KOMPOSZT
Termikus komposztunk olyan különleges képességekkel rendelkezik, amelyekkel a legtöbb városi komposztálóhely nem. Ezek a különleges anyagok szigorú szabályokat igényelnek. Kérjük, mielőtt bármi kérdéses dolgot hoznál, nézd meg az itt lejjebb olvasható vagy a kert kapuja kiírt teljes listát és a szabályokat. Ha kérdésed van, a nyílt napokon mindig ott vagyunk, hogy segítsünk.
MIT ÉS HOGYAN HOZZ A KOMPOSZBA?
Konyhai hulladék, ami jöhet:
Amit NE hozzatok:
Zöldhulladék, kerti hulladék, ami jöhet:
Figyeljetek oda, hogy a hulladékban NE legyen:
KÖZÖSSÉGI PROGRAMOK A KERTBEN
Kertünkben számos műhelymunkát és egynapos programot szoktunk rendezni. A FoodNotBombs Budapest heti munkája mellett workshopokat tartunk a városi komposztálásról, otthoni gombatermesztésről, karácsonyfa-komposztálásról, a talaj titkairól, mag bombákról, savanyításról és a kerékpárjavításról, valamint ruhacsere-találkozót is szervezünk.
Minden héten találkozunk, a kertben dolgozunk, néha főzünk hogy elfogyasszuk a terményeinket, vagy kipróbáljunk valami új ételt a kertünkből frissen hozott alapanyagokból. Máskor nagyobb projektjeink vannak, mint például új magaságyások építése, a méh hotelünk rendbetétele, vagy egyszerűen csak a kész komposzt szitálása. Néha vicces ötleteket próbálunk ki, például csalánból készítünk zsineget vagy a magbankunkon dolgozunk.
Kertünk a nyílt napokon mindenki számára egyaránt nyitva áll. Várunk minden helyi lakost, turistát, gyerekeket vagy nyugdíjasokat. Szívesen tartunk kert bemutatást, elmagyarázzuk komposztálási és regeneratív módszereinket, kertészeti tanácsokat adunk, vagy csak megmutatunk egy csendes helyet, ahol megfigyelheti a méheket és a madarakat.
Ha kérdésed van, kertes programot szerveznél osztályodnak, munkatársaidnak vagy csatlakoznál a csapathoz, írj nekünk!
e-mail: komposztmester@auroraonline.hu